W drogeriach, ale i w zwykłych sklepach, na półkach znaleźć możemy coraz więcej produktów kosmetycznych sygnowanych jako naturalne. Oczywiście należy w wielu przypadkach patrzeć na nie z pewnym przymrużeniem oka, gdyż nie wszystko co opisane jako naturalne faktycznie takie jest, ale to kwestia do poruszenia jako zupełnie odrębny temat. Nie da się bowiem ukryć tego, że ludzie bardzo chętnie sięgają po produkty naturalne i faktycznie, jest ku temu mnóstwo powodów.

Kosmetyki naturalne to żadna nowość

Na początek warto jednak wspomnieć o tym, że kosmetyki naturalne nie są absolutnie żadną nowością i wynalazkiem dzisiejszych czasów. Dawniej ludzie mieli dostęp głównie do tego, co daje im natura, a przecież dbali o swoją higienę i dobry wygląd. Wiele receptur dzisiejszych kosmetyków naturalnych czerpie swoje pomysły właśnie z tych dawnych lat. Na długi czas zapomnieliśmy o sile natury, gdyż zwyczajnie zachłysnęliśmy się produktami syntetycznymi, które miały być tańsze, a i jednocześnie skuteczniejsze. Problem polega na tym, że na składniki syntetyczne nie każdy organizm reaguje tak samo. Mało tego, kosmetyki syntetyczne najczęściej mają działanie mocno kierunkowe, na przykład kremy wygładzające zmarszczki. Taki sam krem, ale naturalny, będzie działał bardziej ogólnie, nie tylko wygładzając zmarszczki, ale i odżywiając skórę, poprawiając jej koloryt oraz nawodnienie.

Natura najlepiej wie co jest dla nas dobre

Przede wszystkim popularność kosmetyków naturalnych wynika z tego, że nareszcie przypomnieliśmy sobie o niepodważalnej mocy tego co otacza nas w naturze. Żaden składnik syntetyczny kosmetyku nie będzie się tak dobrze wchłaniał przez organizm, a przede wszystkim skórę, jak witaminy i minerały naturalnie występujące w naszym świecie. Jesteśmy częścią natury, niejako dopasowani do jej warunków, i to właśnie z jej siły powinniśmy korzystać.

Dobrym przykładem tego jak bezpieczne są kosmetyki naturalne będą tutaj szampony. Standardowo musimy dobierać szampon do rodzaju naszych włosów, a więc przesuszonych, tłustych bądź mieszanych. Wybór nieodpowiedniego szamponu może się skończyć niezbyt ciekawie. W przypadku szamponów opartych o naturalny skład tego problemu nie ma. Jeden szampon pomoże każdemu, niezależnie od tego jaki rodzaj włosów posiada. To oczywiście tylko przykład, a można by wymieniać ich mnóstwo.

Kupujesz naturalne i chronisz naturę

Nie bez znaczenia jest fakt, że kosmetyki naturalne wspierają także środowisko, jakie nas otacza. W przypadku produktów syntetycznych wykorzystuje się często procesy produkcyjne szkodliwe dla naszego środowiska. Co gorsza, wiele składników syntetycznych testowano kiedyś na zwierzętach, robiąc im mnóstwo krzywdy. Dzisiaj takich praktyk na szczęście się nie stosuje, a przynamniej nie powinno się, ale historii nie da się cofnąć. Kosmetyki naturalne czerpią swoją siłę z tego co dostarcza nam natura. Mamy tutaj wyciągi z różnego rodzaju roślin, minerały naturalnie występujące w naszej ziemi, sól morską i wiele innych składników stanowiących niejako zasoby odnawialne. Przygotowanie kosmetyków naturalnych nie wiąże się oczywiście także z nieekologicznym procesem technologicznym. Producenci tego typu produktów drogeryjnych coraz częściej idą nawet dalej oferując nie tylko naturalny kosmetyk, ale i opakowanie dla niego, które podlega szybkiej biodegradacji nie tworząc zagrożenia dla samej przyrody.

Reakcje alergiczne są mało prawdopodobne

Inną istotną kwestią jest fakt, że naturalne produkty kosmetyczne w dość znacznym stopniu są uniwersalne. Wspominaliśmy już o tym, że nie trzeba dobierać kosmetyku do konkretnego rodzaju włosów czy skóry, ale na tym nie koniec. Naturalne składniki działają na nasz organizm delikatnie, odpowiednio do jego funkcjonowania, przez co nie wywołują podrażnień, wysypki, pieczenia i innych dziwnych sytuacji. Owszem, wzrasta ryzyko reakcji alergicznych, co jest normalne dla osób ze skłonnością do uczuleń, ale są to przypadki rzadkie, które wynikają tylko i wyłącznie z indywidualnych cech genetycznych.

Czy wyższa cena jest barierą?

Wielu osobom może się wydawać, że istotną wadą kosmetyków naturalnych będzie ich cena, która istotnie w przypadku wartościowych produktów może być nieco wysoka. Nie można jednak tak po prostu zestawić ze sobą kosmetyku naturalnego i syntetycznego, a później porównać w obu ceny. Kosmetyki naturalne mają o wiele mocniejsze działanie ogólne. Walczymy tylko z tłustymi włosami, ale przy okazji odżywiamy skórę głowy i regenerujemy włosy, a nawet paznokcie, poprzez dostarczanie odpowiednich składników. Szampon syntetyczny, przeciwłupieżowy, pomoże tylko na jeden konkretny problem. Wyższa cena kosmetyku naturalnego idzie więc w parze z jego większą uniwersalnością i ogólnym dobrym wpływem na nas, a przy tym także z bezpieczeństwem stosowania.

Kosmetyki mogą poprawiać nasze samopoczucie

Tak, to prawda. Wiele naturalnych kosmetyków ma na nas nawet oddziaływanie psychologiczne i to w dobrym tego słowa znaczeniu. W produktach tych często znajdują się olejki eteryczne, a wiele z nich to naturalne afrodyzjaki. Stosując takie kosmetyki poprawiamy sobie humor, a i jednocześnie dbamy o piękne oraz zdrowe ciało.

Nie ulega więc wątpliwości to, że kosmetyki naturalne mają wiele zalet, które bezpośrednio wpływają na rosnącą ich popularność. Zmienia się także świadomość ludzi, którzy chętnie zaglądają na etykiety takich produktów i starają się wyłapywać składniki, które świadczą o syntetycznej ingerencji w produkt. Kosmetyki naturalne choć droższe, i wciąż jeszcze trochę trudniej dostępne na rynku, są na pewno godne uwagi i mogą pomagać nam przy wielu różnorodnych problemach.

ODPOWIEDZI