Jak przygotować dobrej jakości zdjęcia sprzedażowe?

Niezależnie od tego czy zajmujemy się sprzedażą zawodowo, czy tylko od czasu do czasu pozbywamy się niepotrzebnych nam rzeczy, to bardzo zaskakujące jest to jak często z dużą obojętnością podchodzi się do kwestii sfotografowania sprzedawanego przedmiotu, niezależnie co byśmy sprzedawali. Pomijając już absolutną przesadę, gdzie oferta sprzedaży nie została wzbogacona o żadne zdjęcia, to często niestety jakość tego co znajduje się w ofercie daleko odbiega od jakiegokolwiek sensownego standardu. Zdjęcia potrafią być rozmazane, prześwietlone, za ciemne, często z niechlujnym tłem czy takim, które kompletnie odwraca uwagę od najważniejszego, a więc sprzedawanej rzeczy.

Dlaczego zdjęcie jest tak ważne? Zwróćcie uwagę podczas kolejnych zakupów na wygląd opakowań znanych Wam produktów. Zapewne nigdy się nad tym nie zastanawialiście, ale człowiek podświadomie, w większości przypadków, wybiera to co spodoba się jego mózgowi najbardziej. Jesteśmy wzrokowcami i często ładnie opakowany przedmiot, nawet gorszej jakości czy droższy, zainteresuje nas bardziej niż produkty wyglądające mniej ciekawie.

Podobnie jest w przypadku sprzedaży online. Dobre zdjęcie ma zachęcić do zakupu, a przynajmniej wzbudzić jakieś zainteresowanie, które być może zakończy się sukcesem dla sprzedającego, a więc zakupem. W przypadku ofert internetowych zdjęcia odgrywają jeszcze większą wagę z tego powodu, że kupujemy coś czego nie możemy tak po prostu dotknąć i obejrzeć na żywo. Ponad połowa sukcesu sprzedaży to nie cena czy jakość produktu, ale właśnie dobre zdjęcie i dlatego postaramy się przybliżyć kilka zasad, którymi warto się kierować podczas wykonywania zdjęć.

1. Na początek wybieramy odpowiednie tło

Idealne warunki do robienia zdjęć to takie, gdzie tło jest jednolite i nie odciąga w żaden sposób uwagi od przedmiotu. W przypadku biżuterii ważne będzie także chociażby unikanie cienia rzucanego przez sprzedawaną rzecz, co można osiągnąć poprzez odpowiednie ustawienie świateł z każdej strony przedmiotu, aby cień niejako nam się zerował.

Oczywiście nie każdy może mieć możliwości stworzenia takich warunków, ale każdy może zadbać o ciekawe tło. Jak je wykonać? W warunkach domowych może to być karton z wyciętymi dwoma ściankami bocznymi i ścianką górną, który cały pomalujemy na biało. Zdjęcia można robić nawet na tle ekranu swojego laptopa. Uruchamiamy na pełny ekran spokojną, stonowaną grafikę i robimy zdjęcia przedmiotu na jej tle. Klawiaturę laptopa można przykryć na przykład jednobarwną serwetką czy nawet chustką. Pamiętajmy oczywiście o odpowiednim kadrowaniu, unikając „łapania” w obiektywie ramek ekranu laptopa.

2. Rób zdjęcia z różnych perspektyw

Dobrą praktyką jest dokładne fotografowanie przedmiotu z każdej strony. Postarajmy się stworzyć naprawdę profesjonalny album ukazujący bardzo szczegółowo sprzedawaną rzecz z różnych perspektyw. Nawet jeśli będziemy musieli wydać kilka złotych na wrzucenie większej ilości zdjęć do oferty na portalu aukcyjnym, to i tak naprawdę może nam się to opłacić. Robiąc dużo zdęć, w dobrej jakości, wzbudzamy po prostu zaufanie.

3. Nie unikaj pokazywania wad sprzedawanego przedmiotu

Tutaj porada ważna przede wszystkim w przypadku sprzedaży rzeczy używanych. Uwierzcie, naprawdę nie warto ukrywać na zdjęciach wad tego co sprzedajemy, szczegółów takich jak pęknięcia, rysy, przebarwienia, wytarcia i tego typu rzeczy. Pokazujmy na zdjęciach skazy, zyskując tym samym ponownie zaufanie. Wada produktu nie musi oznaczać od razu wielkiego problemu ze sprzedażą, a nie ukrywając niczego oszczędzimy sobie dodatkowo problemów w przyszłości.

4. Nie da się zmienić tła? Zadbaj o porządek albo wybierze urokliwą okolicę!

Kwestie tła są łatwe do zrealizowania w przypadku rzeczy niewielkich. Ale co zrobić jak sprzedajemy samochód, mieszkanie, łódź czy chociażby rower? Świetnym sposobem jest robienie zdjęć w czasie ładnej pogody po prostu na tle przyrody. Doskonale wyjdą w takich warunkach zdjęcia samochodu czy roweru, ale! dalej trzymamy się zasady, że tło nie może przewyższać urokiem tego co sprzedajemy. Może to być stonowana łąka z kwiatami, świetnym tłem jest las czy zwykłe pole trawy.

A co w przypadku mieszkania? Tutaj tła nie da się zrobić bo tłem jest wszystko, gdyż sprzedajemy całe mieszkanie. Nawet jednak i w tym przypadku możemy zrobić dobre wrażenie. Przed przygotowaniem zdjęć zróbmy porządek w mieszkaniu, naprawdę solidny i co się da pochowajmy na czas zdjęć do szaf, półek i innych zakamarków. Nie dodawajmy także zbyt wielu ozdób, których przecież i tak nie sprzedajemy z mieszkaniem, prawda? Niepotrzebnie odwracają one uwagę. Nie zapominajmy także, aby mieszkanie fotografować za dnia, najlepiej kiedy jest słonecznie. Nagminnym błędem jest robienie zdjęć po zmroku, przy sztucznym oświetleniu, nie raz wzbogaconym lampą błyskową. Nie wygląda to dobrze, naprawdę.

5. Eksperymentujemy z funkcją „focus” w aparacie

Nawet najprostsze aparaty cyfrowe potrafią wykonać cudowne zdjęcia poprzez umiejętne wykorzystanie funkcji „focus”, a więc skupienia obiektywu na konkretnym elemencie. Eksperymentując z tą funkcją szybko zauważymy, że można na przykład wykonywać niezwykle ciekawe zdjęcia, na których nasz sprzedawany przedmiot będzie ostry jak brzytwa, a wszystko dookoła niego bajecznie rozmazane. Uwierzcie, to robi wrażenie i zachęca do zakupu.

6. Aparat cyfrowy nie kończy się na przycisku do robienia zdjęć

Aparaty cyfrowe w dużej mierze zabiły w nas naturalną chęć do eksperymentowania z ustawieniami tego urządzenia. Dawniej trzeba było się sporo napracować, aby wykonać dobre zdjęcie, a dzisiaj najczęściej działamy na funkcji „auto”, dając aparatowi pełne pole do popisu w kwestii samodzielnego dobrania parametrów do zrobienia zdjęć. Niestety, to nie zawsze się sprawdza. Nawet tanie aparaty posiadają mnóstwo opcji związanych z balansem bieli, naświetleniem, rozmyciem, ostrością i wieloma innymi rzeczami. Jeśli chcemy częściej coś sprzedawać to warto poznać swój aparat i zwyczajnie zrezygnować z automatycznej funkcji. Dzisiaj przecież i tak nie korzystamy z klisz, więc zrobienie 200 zdjęć na próbę nie jest żadnym problemem, czyż nie?

7. Każdy sprzęt może być dobry do robienia zdjęć

Nie masz aparatu cyfrowego, a jedynie jego wbudowany odpowiednik w telefon komórkowy czy w tablet? Nie przejmuj się, wbrew pozorom także i tymi aparatami możesz zrobić niezłej jakości zdjęcia, a wystarczy tylko stosować się do wcześniejszych wskazówek. Odpowiednie tło, kadrowanie i światło potrafią zdziałać cuda, nawet jeśli zdjęcie robisz prostym aparatem ze starszego smartfona.

Naturalnie jeśli jesteś zawodowym sprzedawcą to naprawdę nie oszczędzaj. Kupując dobrej jakości aparat, który dokładnie poznasz, będziesz mógł zwiększyć efektywność swojej sprzedaży, a przecież na tym Ci zależy!